W trosce o kobiece piersi

Piersi, które dla każdej kobiety są tak ważne, są równocześnie bardzo narażone na różnego rodzaju choroby. I w znaczącej liczbie przypadków są to nowotwory, które o ile są szybko wykryte i odpowiedni metodę leczone, nie rozwijają się do postaci złośliwej. Dlatego tak ważne jest, aby piersi były regularnie badane.

Bardzo często badanie palpacyjne nie wystarcza. Dla pewności, czy pierś jest zdrowa, wykonywane są specjalne badania usg piersi. W tym miejscu powinno się zaznaczyć, że innowacyjne aparaty z dokładnością obrazują strukturę gruczołu i pozwalają określić, czy występujące zmiany posiadają charakter łagodny, czy złośliwy.

Kiedy samo badanie usg nie daje natomiast obrazu, który pozwoliłby zdiagnozować w pełni problem, a w piersi pojawił się guzek, wówczas właściwym rozstrzygnięciem jest biopsja piersi. Ten zabieg polega na pobraniu do badania fragmentu bądź także całości guzka. Pobrana część poddawana jest odpowiedniemu badaniu, które zależne jest między innymi od wielkości zmiany , a ponadto ryzyka onkologicznego.

W gronie wszystkich zabiegów, jakie są wykonywane w sytuacji modyfikacji patologicznych w piersi, jednym z najbardziej efektywnych i w wielu przypadkach najwłaściwszym jest usuwanie guzka piersi. Gdy jest on mały i trafimy do specjalistycznego, nowoczesnego gabinetu, zostanie on usunięty w znieczuleniu miejscowym szybko i z ogromnym skutkiem. Badanie wyciętego guzka nie pozostawi jednak wątpliwości co do tego, jaką zmianą był, jaki miał charakter. No i usunięta zostaje cała patologiczna zmiana, zatem nie będzie się dalej rozwijała.

Zobacz: biopsja piersi.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: